Winners

Male celebrating

Presenting your winners from the Students' Union Awards!

 

We would like to congratulate our winners, highly commended nominees and finalists from this year's Students' Union Awards. It was lovely to celebrate a fantastic academic year with you all in our brand new venue, with lots of success stories showcased and a very deserving pool of candidates picking up their respective accolades. Take a look at the results below!

 

Change-Maker of the Year

Winner

Amy Vince

Highly Commended

Elise Martin-De-La-Torre

Finalists

Callum Wilson, Sheetal Martine Joseph, Victoria Chizoba Udeh

Herts Community Spirit Award

Winner

Joao Pinheiro Camacho

Highly Commended

Wesley Padfield

Finalists

Arhontia Stavropoulos, Literature Society, Stephan Trotman

Outstanding Contribution to the BAME Awarding Gap

Winner

Eva Wagaki Thuo

Highly Commended

Kimberly Palmer

Finalists

Adeyomi Ogunkoya, Jabulile Ncube, Ruhma Ali Taj, Vivian Omolara Umossoh-Ime

Buddy Volunteer of the Year

Winner

Luis Eduardo Tolentino Santana

Highly Commended

Priya Mathews

Finalists

Minhaj Uddin Mohammed

Network Committee Member of the Year

Winner

Elise Martin-De-La-Torre

Highly Commended

Sophie Bury

Finalists

Meriem Gueffal, Monica Sharp, Sarah-Jayne Byrne

School Community Organiser of the Year

Winner

Ashley Chinwendu Nkemakolam

Highly Commended

Daniel Currell

Finalists

Amy Vince, Ellie Brock, Ethan Cooper

Student Rep of the Year

Winner

Shaziya Mehtab Alam

Highly Commended

Marta Valenti

Finalists

Lianne Mudholkar, Melika Nabipour, Sweety Tugnawat

Student Staff Member of the Year

Winner

Libby Freeman

Highly Commended

Georgina Oduyingbo

Finalists

Neelam Damania, Panteleimon Tampakopoulos, Stephan Trotman

Society of the Year

Winner

Taekwondo Society

Highly Commended

Indian Society

Pole & Aerial Society

Finalists

Debate Society, Law Society, Student Paramedic Society

Society Committee the Year

Winner

Geography, Environment & Planning (GEP) Society

Highly Commended

Malaysian Society

Finalists

Anime & Manga Society, Education Society, Urban Dance Society

Best New Society

Winner

Events & Tourism Society

Highly Commended

Physiotherapy Society

Finalists

Language Exchange Society, Pharmacy Society, Physiotherapy Society

Best Society Event

Winner

Drama Society’s Christmas Pantomime

Highly Commended

Christian Union Society’s The Search

Finalists

Believers Loveworld Society’s Super Sunday
Poetry, Prose & Script Society’s Live Poetry Competition
Salsa Society’s Christmas Party

SU x UH Partnership Award

Winner

Security

Highly Commended

David Phillips & Sally Hardwicke

Finalists

Fiona Souter, Marcomms, Reprographics

Outstanding Contribution to the Students' Union

Winners

Katie Morton

Michelle Chido Mawarura

Sheetal Martine Joseph

 

Homepage